Kasım’da Sanat Başkadır!

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin Kasım ayı Kültür-Sanat Programı belli oldu. Kasım ayı içinde; ÇSM’de İtalyan Film Festivali, Latin Amerika ve Karayip Filmleri Festivali ile 24. Gezici Festival; Yılmaz Güney Sahnesi’nde Sinetopya Çocuk Filmleri Festivali; Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde Yusuf Franko Sergisi; Galeri Çankaya ise Atatürk Resimleri Sergisi izleyicilerle buluşacak.

AnkaBar

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen “Teknolojinin insanı nesneleştirmeye çalıştığı, insanın da ürettiği ürünün bir yan ürünü, dekoru olmamak için bir çırpınış içinde olduğu günümüzde, iletişimi ancak sanatla yüz yüze gelerek sahici, güçlü ve vazgeçilemez hale getirebiliriz” diye seslendiği Kasım Programında, “Ünlü yazar George Bernard Shaw, iletişimde en büyük sorunumuzun, onu gerçekleştirdiğimizi sanmamız olduğunu söylemişti yıllarca evvel… Bu müstehzi söz, üzerinde düşünülmediğinde ve tedbir alınmadığında her yerde hükümranlığını icra eder ki; orada gelecek de insanlık da tehdit ve tehlike altında olacak demektir… Onun için, insanı insanda çoğaltmak, kendisiyle ve toplumla yeniden buluşturmak için, sağlıklı diyalog için şimdi ve yeniden sanat diyoruz” dedi.

KASIM’DA NELER VAR?

Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) Kasım ayındaki ilk etkinliği, “Dil Derneği Emin Özdemir Türkçe Ödülü” töreni. Rahşan Ecevit-Bülent Ecevit Bilim Kültür ve Sanat Vakfının, Bülent Ecevit’in ölümünün 12. yılı dolayısıyla düzenlenen ‘’Bülent Ecevit ve Siyaset’’ konulu etkinlik 05 Kasım 2018 Pazartesi Saat 14.00’te Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenecek. Konuşmacılar ise Ahmet Tan, Gülsün Bilgehan, Enver Aysever, Fikret Bila ve Murat Yetkin.

Bu ay üç farklı film festivalini Ankaralılarla buluşturacak ÇSM’de ilk olarak, “2. Uluslararası Latin Amerika ve Karayip Film Festivali” günleri düzenlenecek. 4-7-11-21 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek film gösterimlerinde Küba, Arjantin, Şili, Venezuela gibi ülkelerden seçme filmler perdeye yansıyacak. 12-17 Kasım tarihleri arası ise “9. Çağdaş İtalyan Filmleri Haftası” da ÇSM’de 6 farklı İtalyan filmini sinema severlerle buluşturacak. ÇSM Kasım’ın son günlerini ise “24. Gezici Festival” ile kapatacak. 30 Kasım-6 Aralık tarihleri arası düzenlenecek festival, sinema tutkunlarının karşısına zengin bir seçki ile çıkacak.

Sergi programları ile de dolu dolu bir içeriğe sahip olan ÇSM, Kasım ayının 15’inde ise Újbuda’nın üç yetenekli gencinin sergisi ile kapılarını açacak. “Viewpoints- Újbudalı Sanatçılar Ankara’da” isimli sergi, 26 Kasım’a kadar görülebilecek. ÇSM 15 Kasım-8 Aralık tarihlerinde “Mimarlar Derneği 1927”, 16-30 Kasım tarihleri arası “Çağdaş Sanatlar Sergisi” ve “Başka Bir Ben Yok”, 23-30 Kasım tarihleri “Aynı Yerde” adlı sergilere ev sahipliği yapacak.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET GÜNÜ

Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarında Nazi Almanya’sından kaçan Alman bilim ve sanat insanlarından Prof. Eduard Zuckmayer’in anılacağı etkinlik 1 Kasım saat 19.00’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleşecek.  11-18 Kasım tarihlerinde “2. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali” ne Yılmaz Güney Sahnesi ev sahipliği yapacak.  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü kapsamında düzenlenecek etkinlikler ise 19 Kasım’da başlayacak. İlk gün Banu Güven Söyleşisi ile başlayacak program, tiyatro, konser ve film gösterimleriyle devam edecek. Etkinlikler kapsamında Işıl Yücesoy da söyleşi ve konserle Ankaralılarla buluşacak. Yılmaz Güney Sahnesi 26 Kasım 2 Aralık tarihlerinde ise 23. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin adresi olacak.

 OSMANLI BÜROKRATININ KARİKATÜRLERİ

Açıldığı günden bu yana farklı sergi ve etkinlik programları ile Çankaya’nın sanat hayatına yeni bir soluk getiren Zülfü Livaneli Kültür Merkezi de 23-25 Kasım tarihleri arası Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin (ANAMED) “Yusuf Franko’nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri” sergisini Ankaralılarla buluşturacak.  19. yüzyıl sonu Osmanlı bürokratı, Hariciye Nazırı, Mutasarrıf, cemiyet adamı ve aynı zamanda oyunbaz bir karikatürist olan Yusuf Franko Kusa Bey’e ait karikatür albümü dönemin yüksek cemiyet mensupları, Osmanlı paşaları, Levantenler, sanatçılar ve diplomatların hiciv yüklü portrelerinden oluşuyor.

Galeri Çankaya ise 1-10 Kasım tarihleri arası ressam Hamza Saykan’ın “Geldikleri Gibi Giderler” adlı Atatürk resimleri sergisine ev sahipliği yapacak.

Çankaya Belediyesinin Kasım ayı kültür-sanat etkinliklerinin ayrıntılı programına http://www.cankaya.bel.tr/uploads/files/sanatkasim2018.pdf ulaşılabilir.